LT CL 4K 120 G
LTCL4K Series
Flat Telecentric Illuminator for Line Scan Cameras
  • Collimated Light Source
  • Beam Line Width: 120 mm
  • Color: GREEN (520 nm)
SPECIFICATIONS
Model LTCL4K120G
Color (Wavelength) GREEN (520 nm)
Beam Length 10 mm
Beam Width 132 mm
Working Distance Range 90 – 300 mm
ELECTRICAL
DC Voltage MINIMUM 12 Volts
DC Voltage MAXIMUM 24 Volts
Power Consumption < 2.5 Watts
Maximum LED Forward Current 350 ma
LED Forward Voltage (typical) 3.30 V
LED Forward Voltage (maximum) 4.00 V
LED Maximum Pulse Current 2000 ma
MECHANICAL
LENGTH 306.3 mm
WIDTH 114 mm
HEIGHT 38.5 mm
MASS 1712 g
SAFETY AND CERTIFICATIONS
RISK GROUP per CEI EN 62471:2010 RISK GROUP 1
MECHANICAL & PINOUT
MECHANICAL DRAWING
dp71549-a
POWER CABLE WIRING GUIDE
DEVICE SIDE CONNECTOR – Male Pins, Front View
PIN FUNCTION
1 EARTH GROUND
2 POWER SUPPLY GROUND
3 LED ANODE (carefully use for trigger mode only)
4 + POWER SUPPLY (+ 12V ~ +24V)
FLYING LEAD SIDE
WIRE COLOR FUNCTION
BLACK POWER GROUND
BROWN POWER INPUT: +12 ~ +24 VDC